19 Kasım 2010 Cuma

Hokus Pokus'da Aralık ayı YOGA ayı :)

Önce anne - bebek yogasıyla başlayacağız hemen ardından yetişkin ve çocuk yogası gelecek. Aşağıda eğitmenimiz Burak Vardar'ın anne - bebek yogasıyla ilgili bilgilendirme yazısını okuyabilirsiniz.

Anne-bebek yogası annelere, bebekleriyle beraber olmanın yanı sıra, kendileri için faydalı bir şey yapma fırsatı da yaratır. Yoga hem anneyi hem bebeği rahatlatır. Tabii annenin rahatlığı bebeği de olumlu etkiler ve ilk güven bağları daha sağlıklı oluşmaya başlar.
Anne-bebek yogası yeni doğum yapmış bir annenin vücudunun ihtiyaçlarına göre, anlayış ve saygı göstererek uygulanıyor. Bunun için annenin daha önce yoga yapmış olması da gerekmiyor. Yogada anne ve bebeğin yaşadıkları anın içinde olmaları ve o anda tamamladıkları ve başardıkları önemlidir. Doğumdan sonra anne emzirirken, geceleri kalkarken, tüm diğer işlere yetişmeye çalışırken kendi bedenini ihmal edebiliyor. Özellikle sırt, boyun ve bel ağrıları ortaya çıkabiliyor. Yoga nefesi kullanarak vücut farkındalığı getiriyor ve annenin ihtiyaçlarına göre vücudu güçlendiriyor; esneklik ve direnç sağlıyor. Bu dönemde nefesin de yardımıyla fiziksel ve zihinsel rahatlama, doğum sonrası postpartum depresyonunu da azaltmaya veya atlatmaya yardımcı olabilir.
Yoga bebekleri rahatlatıyor ve daha iyi uyumalarına yardımcı olabiliyor; sindirim sistemlerini kuvvetlendiriyor; bağışıklık sistemini güçlendiriyor; hareket, temas, sinir ve kas sistemini geliştiriyor. Uzun vadede yoga genel vücut farkındalığını ve özgüveni de geliştiriyor.

Burak VARDAR

Gelin hayat boyu sağlıklı olmanın temelini şimdiden beraber atalım!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder